Bár az ÁDH felületű bútor semmilyen megbetegedésre nem nyújt gyógymódot, egy hasznos tulajdonságának köszönhetően bizonyos betegségek kialakulása megelőzhető, ha akrilból készült pultokkal, berendezési tárgyakkal rendezzük be a konyhát és a fürdőszobát.
Az alattomos penész
Sajnos, a lakás azon helyiségeiben, ahol magas a páratartalom, a penész egykettőre megtelepszik, ha pedig egyszer megjelent, akkor szinte lehetetlenség megszabadulni tőle. Nem elég, hogy a falakon, a sarkokban, vagy éppen a mosdókagyló belsejében kialakulnak a telepek, de a fából készült bútorokat is nagyon szeretik – a fa ugyanis idővel megszívja magát vízzel, ami ideális táptalaj a gombák és a penész számára.
A fa még akkor is penészedhet, ha egyébként megfelelően kezeltük a felületét, így egyszer csak azt vehetjük észre, hogy a fürdőszobai szekrény bizony rothadni kezd, a makacs penészt eltávolítani pedig képtelenség. Persze, kísérletezhetünk vele, de néha praktikusabb magát a bútort lecserélni, mint azzal bajlódni, hogy a régit helyrehozzuk.
Mivel az akril nem penészedik, azért a belőle készült bútorok esetében nem kell amiatt aggódnunk, hogy bármiféle betegség kialakulna miatta.
A penész egészségkárosító hatásai
A penész, amellett, hogy esztétikailag sem nyújt túl szép látványt, komoly egészségügyi problémákat is okozhat. A levegőben szálló spórák irritálhatják a nyálkahártyát, orrfolyást, szemviszketést idézve elő. Kisgyermekek esetén összefüggést mutattak ki a penész jelenléte és az asztma között, de akár bőrproblémák és depresszió kialakulásához is vezethet egy penészes helyiség.
A fentieken kívül allergiás tünetek is felléphetnek azoknál, akik huzamosabb ideig érintkeznek penésszel, illetve a már meglévő allergia további erősödését is kiválthatja ez az alattomos gomba.
Az akril nem penészedik
Bár az akril konyhai munkalapok vagy bútorok használata önmagában nem előzi meg a penész kialakulását, de legalább annyit elérhetünk, hogy részben csökkentjük az olyan felületek számát, ahol képes megtelepedni, az akril ugyanis nem porózus – azaz nem szívja magába a vizet –, és nem is penészedik, gombásodik.